GRANNSAMVERKANSMÖTE MED POLISEN MÅNDAGEN DEN 11 FEBRURI 2019

Sedan den 4 januari har det varit 27 st inbrott i kommunen!
Fortfarande en minskning jämfört med förra året. Däremot ökar andra brott som tex bedrägerier och cykelstölder.

Det har varit tre bilbränder vid Vendelsö vårdcentral. Det har också förekommit andra bilbränder, speciellt ner mot Nynäshamn.

Som tidigare nämnts har det förekommit diverse ungdomsproblem i Vendelsö. Ungdomsgården i Lyckeby är stängd. Det har förekommit stora insatser som man nu tror ha gett resultat. Det har också blivit något lugnare i Handens Centrum.

Under nyårsnatten blev en ung man mördad i Tungelsta. I förra veckan var det ett rån i Haninge Cenrum på ett växlingskontor.

Polisen fortsätter att arbeta runt våra ungdomar, det förekommer stöld och rån mellan ungdomarna. Dyra jackor och mobiler är ett eftertraktat byte. Offren kontaktas när de stiger av buss eller pendeltåg och därefter lockas de till en undanskymd plats. Just nu sitter fyra ungdomar häktade.

Det florerar fortfarande mycket droger i kommunen och främst bland våra ungdomar.

Personaltätheten inom Hamningepolisen är i dagsläget god!

I veckan kommer ”Backis” att skicka oss lite statistik!
 
Margaretha

Nyhetsarkiv

Länkar

Senaste nyheter